Pożyczka hipoteczna jest dla wielu osób źródłem finansowania własnego mieszkania lub domu. Większość nie mogłaby pozwolić sobie na ten krok, wykorzystując tylko własne oszczędności. Nie lubimy także zapożyczać się na wysokie kwoty u znajomych i rodziny. Dlatego właśnie banki oferują liczne pożyczki pod zastaw nieruchomości. Na czym dokładnie polega kredyt hipoteczny, jakie warunki należy spełniać by go otrzymać i co oznacza podpisanie umowy?
Jakie warunki trzeba spełnić?
Przede wszystkim, niezbędna będzie odpowiednio duża zdolność kredytowa. Pożyczki mieszkaniowe to świadczenia na wysokie kwoty. Dlatego banku musi zabezpieczyć się i upewnić, że pieniądze zostaną mu zwrócone w całości i w terminie. Każdy bank posługuje się zestawem własnych kryteriów przy obliczaniu zdolności. Zwykle jednak znaczenie mają takie kwestie, jak regularność i wysokość zarobków, stan cywilny, liczba dzieci na utrzymaniu. Nie należy oburzać się na takie pytania – wszystko to służy sprawdzeniu, czy kredytobiorca podoła spłacie i dobraniu odpowiedniej wysokości raty do jego możliwości. Bank sprawdzi także historię przeszłych zobowiązań finansowych – czy nie ma aktualnie spłacanych pożyczek w innych bankach, jak dana osoba radziła sobie z terminową spłatą kredytów, które zaciągała w przeszłości.
Czym jest hipoteka?
Kredyt hipoteczny wiąże się z hipoteką, czyli zabezpieczeniem pożyczonej kwoty. Hipotekę ustala się na nieruchomości, która zostanie zakupiona za pożyczoną kwotę. Nieruchomość musi posiadać założoną księgę wieczystą. W praktyce oznacza to, że dopóki kredyt hipoteczny nie zostanie spłacony, dom czy mieszkanie nie będą w pełni należały do kredytobiorcy. W razie trudności czy zwłoki w spłacie, bank przejmie nieruchomość i stanie się jej jedynym właścicielem. Co więcej, stanie się tak nawet wtedy, gdy aktualnie nieruchomość nie będzie znajdowała się w posiadaniu osoby, która wzięła kredyt. Dlatego też decyzję o zaciągnięciu pożyczki mieszkaniowej należy podejmować rozważnie – stąd też niekiedy żmudne procesy udowadniania i sprawdzania zdolności kredytowej przed podpisaniem umowy.
Więcej na https://www.bzwbk.pl/kredyty/kredyty-hipoteczne/kredyt-mieszkaniowy/kredyt-mieszkaniowy.html