Zapalenie ucha środkowego najczęściej dotyka małe dzieci. Szacuje się, że nawet sześćdziesiąt procent dzieci do drugiego roku życia, choć raz chorowało na tę chorobę, a ponad trzydzieści procent musiało się z zapaleniem ucha zmagać przynajmniej dwukrotnie.
Zapalenie ucha środkowego dotyka małe dzieci, głównie z powodu ich anatomii. U małych dzieci trąbka słuchowa jest krótka, szeroka i przebiega poziomo, łącząc jamę bębenkową z gardłem, a jej ujście w gardle jest stale otwarte. Zatem bakterie i wirusy, które znajdują się w nosogardzieli, mogą swobodnie wnikać w głąb ucha. Właśnie dlatego dziewięćdziesiąt procent wszystkich przypadków zapalenia ucha środkowego u dwulatków jest konsekwencją infekcji górnych dróg oddechowych.
Bezpośrednim winnym tej choroby są oczywiście bakterie. Tak się dzieje w przypadku siedemdziesięciu procent zdarzeń. Za trzydzieści procent przypadków zapalenia odpowiadają wirusy. Dziecko, które cierpi na zapalenie ucha czasami, może dawać objawy, które przeciętnemu rodzicowi nie kojarzą się z chorobą. Przede wszystkim musimy bowiem wiedzieć, że w nawet co piątym przypadku zapalenie, nie występuje żaden ból. Zaniepokoić nas powinna za to gorączka. Ta może sięgać nawet do czterdziestu stopni. Dziecko ma wyraźne zaburzenia snu i wykazuję niechęć do ssania. Czasami pojawiają się wymioty oraz biegunka. W przypadku starszych dzieci pojawiają się często szumy w uszach albo niedosłuch. Kiedy pojawia się ból, to jest on pulsujący i najsilniejszy w pozycji leżącej. Sam ból ustępuje, kiedy zaczynają się pierwsze wycieki z ucha. Dzieje się tak, gdyż w wyniku perforacji błony bębenkowej zmniejsza się ciśnienie w środku ucha.
Wszystkie powyższe objawy są sygnałem, że należy natychmiast udać się do lekarza specjalisty. Ten zastosuje badanie otoskopowe. Polega ono na oglądaniu wnętrza przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej. W przypadku kiedy istnieje podejrzenie, że mogło dojść do groźnych powikłań, lekarz zaleca też wykonanie zdjęcia RTG kości skroniowej. W przypadku lżejszych stanów leczenie polega na łagodzeniu bólu. Wyjątkiem są ostre stany zapalne, a także młody wiek dziecka. Jeśli to ma mniej niż pół roku, to lekarz zapisze nam antybiotyk.
Na temat zapalenia ucha zewnętrznego wiele informacji znaleźć można na stronie: https://www.fonix.pl/bol-uszu/infekcje-uszu-postepowanie/