Oczywistym jest, że pracodawca powinien dbać o osoby przez siebie zatrudnione zapewniając im między innymi dostęp do wody pitnej. Warto jednak mieć świadomość, że w niektórych przypadkach specjalna troska to nie tylko powinność, ale obowiązek, który jest regulowany przez przepisy BHP.
O jakich przepisach mowa?
Co musi zapewnić pracodawca?
Przede wszystkim obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom stałego dostępu do wody. Co ważne zbiornik z wodą musi zostać zabezpieczony przez zanieczyszczeniami, ponadto nie może znajdować się w odległości większej niż 75 m od stanowisk pracy poszczególnych osób. Istnieją także przepisy, które narzucają pracodawcy obowiązek zapewnienia posiłków w okresie zimowym (czyli od 1.11 do 31.03). Tzw. posiłki profilaktyczne przysługują osobom, które pracują na zewnątrz. W przypadku osób, u których wykonanie obowiązków zawartych w umowie jest związane z wydatkiem energetycznym wyższym niż 1500 kcal (dla mężczyzn) i 1000 kcal (dla kobiet) posiłki profilaktyczne muszą być zapewnione nie tylko w okresie zimowym, lecz przez cały rok. Wspomniane posiłki trzeba zapewnić także pracownikom, których obowiązki wymagają pracy pod ziemią, lub są związane ze stałym przebywaniem w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi mniej niż 10 stopni Celsjusza.
Posiłek profilaktyczny powinien składać się przynajmniej w połowie z węglowodanów, a ich kaloryczność powinna przekraczać 1000 kcal.
Jak powinno wyglądać wydawanie posiłków?
Pracodawca powinien wskazać stanowiska, w których będą wydawane posiłki oraz napoje profilaktyczne, jednak – co ważne – usytuowanie stanowisk powinno zostać skonsultowane z przedstawicielami pracowników. Jeżeli na terenie siedziby firmy brakuje miejsca na wydzielenie stanowisk, w których pracownicy mieliby możliwość zjedzenia wspomnianych posiłków pracodawca ma obowiązek wykupienia posiłków punkcie gastronomicznym i oczywiście umożliwić ich zjedzenie w godzinach pracy. Jak widać przepisy jasno regulują każdą kwestię związaną z posiłkami profilaktycznymi.