Stomatologia, jako jedna z dziedzin medycyny, posiada swoją własną terminologię. Wybierając się zwłaszcza na pierwszą wizytę do ortodonty warto poznać podstawowe nazwy aparatów, by po wizycie wynieść konstruktywną wiedzę.
Pierwsza wizyta u ortodonty to zazwyczaj tylko konsultacje. Ortodonta ocenia stopień skrzywienia zgryzu oraz łuku zębowego. Sprawdza również stan uzębienia, plomb i bada leczone zęby.
Od wycisku do aparatu
Aparat ortodontyczny może być założony tylko na zdrowe i mocne zęby. Wszystkie ubytki wymagają leczenia. Kolejnym etapem jest pobranie modelu diagnostycznego, czyli tzw. „wycisku” łuku zębowego w specjalnej masie. Wycisk ma posłużyć, jako forma pod model gipsowy uzębienia. Następnym krokiem jest umówienie się na wizytę kontrolną. Zakładanie aparatu. Proces zakładania aparatu stałego jest długotrwały. W zależności od rodzaju skrzywienia zgryzu może on potrwać nawet ponad godzinę. Tak jednak bywa w przypadku aparatu stałego.
Różne zgryzy, różne aparaty
W zależności od skrzywienia zgryzu ortodonta może zaproponować różne rozwiązania. Możliwości jest wiele jedną z nich jest aparat hyrax – jest to rodzaj aparatu stałego zakładanego na zębach pacjenta na okres 3-6 miesięcy. Aparat ten ma na celu poszerzenie szczęki. Podczas pierwszych kilku dni może występować lekki dyskomfort oraz niewielki ból. Niemniej jednak dolegliwości te przechodzą po 3-4 dniach. Innym z kolei jest aparat haas- jest to aparat, który ma na celu szybkie poszerzenie szczęki. Używa się go, by zrobić miejsce dla zębów stoczonych bez konieczności ekstrakcji. Dodatkowo sięgnąć możemy również po łuk goshgariana – to rodzaj aparatu, który cementuje się na zębach trzonowych podczas mezjalizacji. Dzięki niemu można uzyskać poszerzenie łuku zębowego oraz rotację trzonowców, aparat klasyczny z zamkami Victory – jest to klasyczny aparat ze standardowymi zamkami, przyklejanymi specjalnym klejem do powierzchni płytki zębowej. Rodzaj aparatu retencyjnego zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Rodzajów aparatów jest wiele. To, co wpływa na wybór aparatu to rodzaj podjętego leczenia i indywidualne uwarunkowania pacjenta. By dowiedzieć się więcej warto zapisać się na pierwszą wizytę diagnostyczną.