Meble dla dzieci to podstawowe wyposażenie pokoju małego człowieka. Jednak ich wybór wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Wprawdzie sklepy meblowe i wszechobecne reklamy kuszą wieloma propozycjami, to jednak często okazuje się, iż rodzice – pod wpływem chwili i skutecznego marketingu – kupują takie wyposażenie dziecięcego pokoju, które potem zupełnie nie sprawdza się w praktyce.
A meble dla dzieci muszą być nie tylko ładne i estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne, funkcjonalne i bardzo praktyczne. Dlatego też z ich wyborem nie należy się spieszyć. Zatem jak kupować meble do pokoju dziecięcego, aby dobrze służyły maluchowi? Oto kilka wskazówek.
Łóżko
Łóżko dziecięce to jeden z najważniejszych elementów aranżacji królestwa małego człowieka. W głównej mierze odpowiada ono za komfortowy i wygodny sen. Jednak to nie wszystko. Małe dzieci lubią bawić się na łóżku, natomiast starsze często czytają w nim książki, uczą się lub słuchają muzyki. Dlatego też ten mebel musi być wygodny, funkcjonalny i dostosowany do wieku dziecka. W przypadku malucha przechodzącego z łóżeczka niemowlęcego dobrym rozwiązaniem będzie zakup mebla o wymiarach 70 cm szerokości i 140 cm długości. Takie łóżeczko nie tylko nie zajmie zbyt dużo miejsca, ale także zagwarantuje swobodę i poczucie bezpieczeństwa. W przypadku starszych dzieci warto zakupić już łóżko o standardowych wymiarach (90 cm szerokości i 190 lub 200 cm długości), które nie będzie wymagało wymiany nawet wtedy, gdy dziecko będzie rosnąć. W przypadku rodzeństwa mieszkającego w jednym pokoju warto pomyśleć o łóżku piętrowym, które w znaczący sposób zaoszczędza miejsce w meblowanym pomieszczeniu, a dodatkowo przynosi wiele frajdy. Wybierając łózko dziecięce warto też zadbać o to, aby miało ono dodatkowe schowki do przechowywania pościeli.
Szafa
Drugim niezwykle ważnym meblem dziecięcym jest szafa na ubrania, która nie tylko pomieści wszystkie rzeczy, ale także umożliwi zachowane porządku. Dobra i praktyczna szafa to taka, która będzie służyć przez wiele lat – bez względu na to, czy dziecko jest przedszkolakiem, uczniem szkoły podstawowej czy licealistą. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybranie konstrukcji pełnowymiarowej, która posłuży dziecku w każdym okresie jego młodzieńczego życia. Podstawowym kryterium zakupu szafy do pokoju dziecięcego powinien być układ wnętrza – praktyczny mebel musi być zaopatrzony w przestrzeń z drążkiem (do powieszenia ubrań), półki, wolne miejsca do przechowywania toreb bądź plecaków oraz wysuwane szuflady (w których można umieścić bieliznę). Rozmiar i konstrukcję należy dobierać do rozmiaru pomieszczenia.
Biurko
Niezwykle ważnym elementem wystroju pokoju dziecięcego – zwłaszcza ucznia – jest biurko. Kupując ten mebel należy pamiętać o tym, iż dziecko nie tylko odrabia przy nim lekcje, ale także czyta, maluje i wykonuje wszelkie prace techniczne. Zatem już od najmłodszych lat biurko determinuje przyjęcie pewnej postawy ciała, która ma wpływ na późniejsze funkcjonowanie młodego kręgosłupa. W związku z tym wybór biurka musi być dokładnie przemyślany. Idealne biurko powinno mieć odpowiednią wysokość (najlepiej w przedziale od 72 do 85 cm) oraz głębokość (zapewniającą całkowitą swobodę nóg). Równie istotna jest sama budowa biurka – mebel ten powinien być zaopatrzony w odpowiednią ilość szuflad (ułatwiających zachowanie porządku) oraz miejsce do umieszczenia komputera bądź laptopa. Uzupełnieniem biurka powinno być odpowiednie krzesło – najlepiej z oparciem i regulowaną wysokością.
Dodatkowym wyposażeniem pokoju dziecięcego mogą być regały, komody bądź szafki (znajdziemy to np. pod adresem www.elies.pl) – czyli wszystko to, co pomoże uporządkować przestrzeń i przechowywać zabawki, książki czy przybory szkolne. W tym przypadku wybór konkretnych mebli dla dzieci zależy od wielkości pokoju i wolnej przestrzeni możliwej do wykorzystania.