Różnego rodzaju fundusze inwestycyjne od wielu lat funkcjonują z większym lub mniejszym powodzeniem zarówno na polskim, jak i światowych rynkach finansowych. Warto dodać, że jest to jedna z bezpieczniejszych form inwestowania z uwagi na swą specyfikę.
Czym jest Fundusz Inwestycyjny Zamknięty?
Dzieje się to, że dzięki temu, że nawet relatywnie niewielkie wpłaty wielu inwestorów dają w rezultacie stosunkowo duży kapitał. Musisz pamiętać, że możliwe jest osiągnięcie znacznie wyższego zysku aniżeli w sytuacji, gdyby pojedyncza osoba próbowała zainwestować posiadane środki samodzielnie. Zalety funduszy zamkniętych są warte poznania. Zasadniczym powodem, dla którego warto będzie zdecydować się na FIZ, czyli fundusz inwestycyjny zamknięty posiada znacznie większą elastyczność funduszy tego typu, która zwykle przejawia się przede wszystkim w możliwości korzystania ze znacznie większej liczby instrumentów finansowych niż w przypadku funduszy o charakterze otwartym. W praktyce oznacza to jednak sposobność ulokowania środków w niedostępne w inny sposób klasy aktywów. Chodzi tutaj przykładowo o wierzytelności, nieruchomości, surowce czy waluty obce, a także wykorzystanie zaawansowanych technik inwestycyjnych po to, aby zmaksymalizować potencjalne zyski.
Czym jest certyfikat inwestycyjny?
Dodatkowym atutem są również szczególne zasady dotyczące opodatkowania funduszy inwestycyjnych zamkniętych dla osób fizycznych. Z racji faktu, że certyfikat inwestycyjny jest papierem wartościowym to wszelkie ewentualne dochody lub straty związane ze zbyciem takiego certyfikatu są rozliczane razem z wszystkimi innymi dochodami i stratami kapitałowymi. Zdając sobie sprawę z korzyści wynikających z owego faktu będziemy mogli cieszyć się z licznych z wyboru owego rozwiązania. Pomocne będą na pewno porady ze strony doradcy inwestycyjnego, który pomoże w wyborze rozwiązania dopasowanego do potrzeb. Sprawa jest bardzo ważna i w żaden sposób nie może zostać przez nas zignorowana, ponieważ będzie niosła ze sobą szereg strat.