O tym, że nauka języków obcych jest ważna, a bez angielskiego trudno jest poruszać się po współczesnym świecie, wie dziś chyba każdy. Nie każdy potrafi jednak odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy najlepiej jest zapisać dziecko na kurs językowy. Czy nauka języka przez pięciolatka ma sens? A może najpierw lepiej jest pozwolić dziecku na lepsze opanowanie języka ojczystego?
Kto właściwie chce się uczyć?
Osoby prowadzące kursy językowe często przyznają, że nie mają żadnych problemów ze swoimi małymi uczniami. Te pojawiają się jednak podczas kontaktów z opiekunami i bardzo często zaliczane są do takich, które trudno jest rozwiązać. To właśnie rodzice są często tymi osobami, które naciskają, aby uczyć języków obcych jak najmłodsze dzieci. Oni też mają zwykle wygórowane oczekiwania związane z poziomem opanowania języka przez syna lub córkę. Jednym z najważniejszych pytań, jakie należy zadać sobie przed zapisaniem dziecka na kurs jest więc to, komu tak naprawdę na nim zależy. Jeśli kurs ma być przede wszystkim sposobem na zrealizowanie ambicji rodziców, najlepiej o nim zapomnieć. Dziecko nie wyciągnie z niego większych korzyści, a już na pewno nie polubi języka obcego nawet, jeśli nauka będzie prowadzona w najciekawszy z możliwych sposobów.
Kiedy zaczynać?
Każde dziecko rozwija się w specyficzny jedynie dla niego sposób, trudno jest więc mówić o momencie zapisania na kurs, który będzie idealny bez względu na okoliczności. Co do zasady jednak dobrze jest wstrzymać się z tą decyzją do momentu, w którym maluch opanuje naukę czytania i pisania we własnym języku. Nauka języka obcego to coś więcej niż tylko nowe słówka i skoczne piosenki. Konieczne jest opanowanie podstaw gramatyki, ćwiczenie się w mówieniu i słuchaniu, a także pisanie. Wymagana jest również systematyczność i gotowość do pracy w domu. Dzieci dopiero na pewnym etapie edukacji mogą swobodnie mówić na wiele tematów, także zasady gramatyki nie są przez nie przyjmowane jako coś oczywistego w wieku przedszkolnym. Jeśli więc siedmiolatek nie czuje się na kursie dobrze, być może warto wstrzymać się z edukacją językową jeszcze przez choćby dwa lata.