Aparaty ortodontyczne dbają o piękny zdrowy uśmiech, ale nie tylko. Dodatkowo aparaty ortodontyczne naprawiają poważne wady zgryzu i potrafią wpłynąć na układ szczęki. Niemniej jednak przed jego założeniem pojawia się wiele pytań.
Czy na pierwszej wizycie od razu jest zakładany aparat? Wiele osób boi wybrać się do ortodonty, ponieważ jest przekonana, że na pierwszej wizycie jest zakładany aparat. Są jednak w dużym błędzie. Pierwsza wizyta jest zazwyczaj darmowa i ma charakter rozpoznania i wstępnych planów leczenia. Osoby na pierwszej wizycie, które nie są zdecydowane, nie muszą oddawać nawet odlewu szczęki. Pierwsza wizyty u ortodonty nie wiąże się z zakładaniem aparatu.
Aparat ortodontyczny – to nie boli!
Czy zakładanie aparatu jest bolesne? Wiele osób odwleka lub rezygnuje z noszenia aparatu bojąc się, że założenie aparatu jest bardzo bolesne. Otóż samo założenie aparatu nie wymaga nawet znieczulenia, ponieważ jest bezbolesne. Owszem po założeniu można odczuwać lekki dyskomfort, ponieważ jama ustana nie jest przyzwyczajona do ciała obcego wewnątrz. Ból, który jest związany z noszeniem stałego aparatu nie dotyczy każdego.
Jak aparat naprawia nasz zgryz?
Jak działa aparat zewnętrzny? Każdy aparat zewnętrzny składa się z takich samych części. W jego skład wchodzą metalowe pierścienie, które obejmują zęby trzonowe oraz zamków, które są przyklejone do każdego zęba specjalnym klejem. Przez każdy zameczek przewlekany jest niewielki drucik, który na każdego zęba działa z odpowiednią siłą nacisku. W zależności od tego, jaki aparat wybierzemy zamki wykonane są z metalu, porcelany, akrylu lub kryształu. Czy dorośli mogą naprawić swój zgryz? Ortodonta dziecięcy to jedna z tych propozycji, którą zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Poprawieniu zgryzu może poddać się każdy bez względu na wiek. Trzeba jednak wziąć poprawkę, że u osoby dorosłej naprawianie zgryzu trwa znacznie dłużej. Wpływ na leczenie może mieć również ilość koron i mostków. Jak długo trwa leczenie? Długość leczenia jest sprawą indywidualną. U jednej osoby naprawianie zgryzu może trwać rok u drugiej nawet i pięć lat. Wszystko zależy od wady zgryzu i od wieku pacjenta. Regularne chodzenie do ortodonty, stosowania się do jego wszystkich zaleceń oraz dbanie o zęby wpływają na szybkość wyleczenia zgryzu.