Eksperci do spraw finansów bardzo często mówią o pogarszającej się sytuacji ekonomicznej Polaków, ale mało z nich zwraca uwagę na psychologiczny wpływ zadłużenia na nasze życie.
Według badań przeprowadzonych aż 55% Polaków uważa bycie dłużnikiem za sprawę wyjątkowo wstydliwą. To zaś jest powodem nierzadko ogromnego stresu. W końcu nie obca jest wtedy bezsenność, nerwica, ataki lęku, uzależnienia, problemy w relacjach z bliskimi, a nawet samobójstwa to tylko niektóre z efektów stresu związanego z zaciągniętymi długami.
Stres
Należy również dodać, że stres związany z nadmiernym zadłużeniem ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Wiąże się on z powstawaniem wielu zaburzeń, z frustracją, depresją i poczuciem bezsilności, które negatywnie wpływają na nasze kontakty z bliskimi. Warto również dodać, że przyczyniają się one nawet do rozpadu związków. Wielokrotnie zła sytuacja ekonomiczna prowadzi także do prób samobójczych. W tym miejscu należy nadmienić, że w ubiegłym roku ich liczba wyniosła 5,9 tysięcy, co stanowiło niemal tyle, ile liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Jedną z głównych przyczyn lęku i paniki jest brak wiedzy i informacji związanej z problemem. Taki stan pozbawia motywacji i obiektywizmu, skłaniając do unikania działań.
Wyjście z naszej sytuacji
Kredyt gotówkowy to spora szansa pozwalająca chwilowo uporać się z problemami finansowymi. Ale całkowicie nie rozwiązuje problemów. W końcu kiedyś będziemy zmuszeni dokonać spłaty zaciągniętego zadłużenia, a przy ogólnych problemach z płynnością finansową może to być sporym kłopotem. Warto jest zatem dokładnie przemyśleć sprawę zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt. Kredyt gotówkowy pomaga w rozwiązaniu problemów finansowych, ale bardzo łatwo jest wpaść w spiralę zobowiązań finansowych. Wtedy to jedno zobowiązanie spłacamy zaciągając kolejne. Zdecydowanie warto jest do tematu podejść z pewnym dystansem.