Przechowywanie mleka dla niemowlaka – co trzeba wiedzieć?

Przechowywanie mleka dla niemowlaka – co trzeba wiedzieć?
Zdrowie

We współczesnym świecie kobieta nie jest w stanie przebywać cały czas z dzieckiem i chociaż oczywiście czasami można stanąć na głowie i do tego doprowadzić, bywa to zazwyczaj po prostu niepraktyczne. Nie jest to jednak wcale konieczne, ponieważ nawet najmniejszemu dziecku krótkotrwała rozłąka z matką nie sprawi żadnych poważniejszych kłopotów. Najważniejsze jest, by niemowlę miało zawsze dostęp do mleka matki, które można odciągnąć i schować. Skoro oryginalne opakowanie jest poza domem, konieczne jest zastosowanie jakiegoś opakowania zastępczego oraz odpowiedniej metody przechowywania mleka. Jak przechowywać mleko matki, by nie było zagrożeniem dla dziecka?

Krótkie przechowywanie to nie problem

Jeśli mamy nie będzie kilka godzin, nie trzeba się w ogóle zastanawiać, jak przechowywać mleko matki. Wystarczy je odciągnąć do butelki i postawić gdzieś w zacienionym, suchym miejscu. To wszystko. Nawet w temperaturze sięgającej 30 stopni Celsjusza mleko może być przechowywane bez żadnych dodatkowych mechanizmów ochronnych przez okres około 6 godzin. Teoretycznie nawet dłużej, ale nie warto tu ryzykować.

Ważne jest jedynie, by pojemnik był do tego odpowiednio przystosowany. Najlepsze są butelki szklane oraz wykonane ze specjalnych rodzajów plastiku, które są obojętne biologicznie. Można też korzystać z jednorazowych woreczków foliowych, lecz te są zwykle mało praktyczne.

Przechowywanie w lodówce

Mleko matki najczęściej przechowuje się w lodówce, nawet jeśli będzie potrzebne już bardzo niedługo. Lodówka jest bardzo dobrym miejscem dla mleka, ale też ma swoje ograniczenia.

W przypadku lodówek turystycznych, gdzie temperatura waha się pomiędzy poziomem nieznacznie ujemnym, a kilkunastoma stopniami na plusie, mleko może być przechowywane około jednej doby. W typowej lodówce, gdzie możemy liczyć na około plus 4 stopnie Celsjusza, mleko można przechowywać od 3 do pięciu dni. Mleko można też zamrażać i jego jakość wtedy spadnie, ale nie w stopniu, który można by uznać za dramatyczny. Zamrażane mleko nie powinno być podstawą diety dziecka, ale jeśli jest to tyko uzupełnienie, to w zwykłej lodówce, w temperaturze około -10 stopni, mleko można przechowywać do 2 tygodni. Głęboko mrożone mleko w temperaturze poniżej minus 20 stopni będzie zdatne do spożycia nawet po roku. Istotne jest tylko, by każdy pojemnik dokładnie opisywać, co pozwoli nam uniknąć pomieszania zmagazynowanego mleka.

Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/jak-przechowywac-odciagniete-mleko-matki-praktyczne-rady