Na giełdach zagranicznych można inwestować podobnie jak w Polsce. W końcu inwestor może nabywać i sprzedawać akcje, obligacje, kontrakty terminowe, produkty strukturyzowane oraz ETF-y.
Rodzaje produktów inwestycyjnych
Lista dostępnych produktów inwestycyjnych może się jednak różnić w zależności od wybranego domu maklerskiego. Bardzo ciekawą opcją, jaką oferują nam, czyli inwestorom – rynki zagraniczne jest tak zwana krótka sprzedaż. Dzięki niej, możliwe będzie zarabianie nie tylko na wzrostach, ale również na spadkach cen akcji. Na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych takie rozwiązanie co prawda również istnieje, ale wymaga zawierania dodatkowych umów z biurami maklerskimi. Należy również dodać, że dotyczy tylko małej części notowanych spółek. Ponadto na niektórych giełdach zajmowanie krótkiej pozycji jest równie proste i często spotykane, jak inwestowanie w oparciu o pozycje długie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dostępne transakcje są jednak bardzo mocno ograniczone wyłącznie do samego rynku pierwotnego. Wtedy to polskiego inwestora ominą niestety możliwości, jakie stwarza rynek pierwotny. W końcu nie będzie mógł on na przykład zapisać się na emisję akcji wchodzącej na giełdę spółki i próbować zarobić na skoku kursu na pierwszej sesji notowań.
Wady i zalety produktów inwestycyjnych
Jak wiadomo dane rozwiązania niosą ze sobą szereg plusów i minusów – zanim zapadnie decyzja o wyborze warto jest zdawać sobie sprawę z nich obu. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że w ten sposób zyskamy wiele dobrego. Inwestowanie na zagranicznych rynkach nie jest prostym zadaniem i wymaga sporej wiedzy. Możemy być pewni, że wybór konkretnego rozwiązania nie jest wcale prostą decyzją. Wiele cennych informacji w temacie będziemy mogli pozyskać ze stron internetowych, które podejmują dana tematykę. Kalkulator inwestycyjny oraz kalkulator oszczędnościowy to propozycje narzędzi internetowych, które znacząco pozwalają oszczędzić czas. Zdecydowanie warto jest do nich sięgnąć.